Treći radni vikend – Hoher Sonnblick, Kärnten

U gotovo ljetnim uvjetima uspješno održan treći radni vikend Škole planinarskog skijanja po programu Hrvatskog planinarskog saveza namijenjene za članove PD Pazinka s ambicijama skijaškog planinarenja.

Nakon petog seta stručnih predavanja, održanog 20.03.2024. g. u prostorijama DND Pazin i očekivanju povoljne vremenske situacije konačno je poduzeta i treća programske tura s već tradicionalnim usponom do pl.doma Zittelhaus u planinskoj skupini Goldberggruppe usred glavnog alpskog lanca Hohe Touren na granici između austrijskih pokrajina Kärnten i Salzburg. Svoju izuzetnu popularnost među visokogorskim planinarskim skijašima opravdava idealnim položajem na samom vrhu planine Hoher Sonnblick (3106m) između glacijalnih kotlina ledenjaka Kleinfleisskees. Bez obzira s koje strane mu se prilazi potrebno je uložiti znatan napor i savladati 1600 metara visine razlike u jednom danu. Očaravajući planinarski doživljaj uz nesmetan puni panoramski pogled dopunjuje i činjenica da se neposredno uz ovaj gostoljubiv i komforan visokogorski resurs nalazi i najstariji europski „Meteorologisches Observatorium“ koji ovdje sa stalnom posadom neprekidno djeluje od 1886. godine.

Planirana skijaška tura započela je u jutarnjim satima subote 6.04.2024.g. mimo ostataka povijesnog rudarskog naselja Alter Pocher (1807m) i nekadašnjeg izdašnog nalazišta zlata, koje je danas pretvoreno u turističku atrakciju, te dalje usponom kroz dugu pristupnu glacijalnu dolinu Kleines Fleißtal sve do ruba njenog zabata. Zbog neposredne lavinske opasnosti, uslijed vrlo visokih temperatura i snažne solarne radijacije (UV-7), daljnje napredovanje odabrano je u smjeru retencije planinskog jezera Zirmsee (2526m). Dugim obilaženjem uz izbjegavanje tipičnih lavinskih puteva tura je nastavljena sve do rubnog dijela sada već mirnog i degradiranog ledenjaka Kleinfleißkees (2800m). Cijelim tijekom prvog dijela uspona odvijala se je prigodna praktična nastava kroz vizualnu analizu morfologije visokogorskog terena i vještine orijentacije u zimskim uvjetima odabirom optimalnog smjera kretanja u odnosu na potencijalne lavinske opasnosti. Više puta je praktično utvrđena i izotermnost snježnog pokrivača uz pretpostavljenu posljedicu intruzije vode sve do njegovog dna zbog kojeg su se, u realnom vremenu, u okruženju pokretale spontane lavine mokrog snijega. Izlaskom iz zone potencijalne lavinske opasnosti uslijedila je završna dionica uspona do vrha, odnosno do konačišta Zittelhaus (3106m), s fokusom upravljanja strategijom aklimatizacije odabirom ispravnog tempa, ritma i odmora u napredovanju. Uspon je okončan u primjereno vrijeme i bez većih problema u upravljanju rizikom te je zaključen zasluženom okrjepom na oduševljenje svih sudionika.

Narednog jutra, u nedjelju 7.04.2024. g, nakon kvalitetno obnovljene energije nastavljena je praktična nastava uvježbavanjem skijaških tehnika u idiličnom visokogorskom ambijentu koji je polaznicima pružio iskustvo prvog spusta otvorenim ledenjakom sve do njegovog terminusa. Na povoljnom mjestu ledenjačkog kraja, u sigurnosti poligona, rad je nastavljen izvođenjem postupaka u incidentnim situacijama upotrebom improvizacija i jednostavnih metoda samoosiguravanja i osiguravanja osnovnom zimskom planinarskom opremom, nakon kojeg se je, zbog nepovoljnih snježnih uvjeta izazvanih značajnim zatopljenjem, ubrzao direktan spust u dolinu.
Provedenom analizom, nakon sigurnog povratka u dolinu, zajednički je utvrđena razina uspješnosti radnog vikenda dok su daljnjom evaluacijom definirane zadaće i nužne pripreme potrebne u savladavanju visine i napora koji se očekuju u izazovima završnog dijela ovog skijaškog programiranog školovanja.

Autor teksta: M.Nikšić
Autori fotografija: V.Škof, S.Černjeka, M.Nikšić

« od 2 »