OGOĐENO – Dvodnevna planinarska tura Rapskom transverzalom, subota i nedjelja 28-29.10.2023.

Uslijed lošeg vremena primorani smo odgoditi turu do poboljšanja vremenskih uvjeta.

Članove koji su se prijavili na turu, vodič će obavijestiti o novom terminu.

 

Rapska transverzala spaja trajektno pristanište Mišnjak na jugu i Rajsku plažu u Loparu na sjeveru otoka Raba, ukupne dužine oko 21 km.

Opis ture:

1. Dan, subota
Planirani početak pohoda je oko 10,30 sati iz naselja Mundanije. Uspinjemo na vrh Kamenjak (406m n/m). Nakon kraće pauze, počinje spust stazom prema Loparu. Staza je u početku kamenita, a kasnije se spaja na ugodnu za hodanje, znamenitu Premužićevu stazu. Staza završava u kampu uz poznatu Rajsku plažu u Loparu.
Dužina staze je oko 15 km, vrijeme hodanja sa pauzama oko 5 sati.
Iz Lopara krećemo prema mjestu noćenja u Banjolu. Smještaj. Može se ići u razgledanje starog grada Raba. Topla večera je organizirana.

2. Dan, nedjelja
Nakon doručka, u 8 sati krećemo prema trajektnom pristaništu Mišnjak . Staza nas vodi u uvalu Mag i uz kamenitu obalu otoka Raba sa prekrasnim pogledom na Velebitski kanal. Staza se uspinje prema vrhu Srednjak na 330 m i dalje prema najvišem vrhu Kamenjak na 408 m. Osim fascinantnih pogleda prema hrptu Velebita, prema otocima (Pag, Dolin, Lošinj, Cres, Krk, Sv. Grgur, Goli…), staza vodi kroz mrežu suhozida. Sa Kamenjaka se spuštamo preko Mundanija do mjesta gdje će nam biti parkirani automobili.

Nakon odmora, vozimo se do trajektnog pristaništa i dalje prema Pazinu.
Planirani dolazak u Pazin je oko 20 sati.

Prijevoz i vrijeme polaska:

Osobnim automobilima. Nalazimo se u Pazinu, iza autobusnog kolodvora u 6,00 sati. Krećemo iz Pazina u 06,15 sati i vozimo se do trajektne luke Stinica. Ukrcavamo se na trajekt za Mišnjak i krećemo autima prema Rabu.

Težina staze / oprema:

Staza je dužine oko 15-tak km, oko 8 sati hoda s pauzama, oko 1.000 m ukupne visinske razlike.
Zbog oštrog kamenja, djelomično i većih strmina prema moru, staza je izrazito zahtjevna za zglobove i traži povećanu koncentraciju.

Planinarska oprema standardna, prilagođena vremenskim uvjetima s naglaskom na obuću; Isključivo čvrste gojzerice radi oštrog kamenja (ne tenisice) su poseban uvjet za ovaj pohod radi zahtjevnog terena.

Hrana i piće: Voda minimalno 2l, hrana iz ruksaka za prvi dan, za drugi dan moguća kupnja u trgovini u Banjolu. Večera je  organizirana.

Troškovi:

Prijevoz vlastitim automobilima, troškovi se dijele.
Trošak polupansiona (večera+noćenje+doručak) =50,00 €/osobi

Vodič: Sonja Levak

Prijave:

Najkasnije do 13 sati u utorak 24.10.2023, isključivo SMS-om na broj 091 610 4622, sa imenom i prezimenom.
Po završetku prijava, održati ćemo informativni sastanak .

Napomene:

 • Svaki sudionik pristupa izletu na vlastitu odgovornost, mora imati plaćenu članarinu HPS-a.
 • Nije dozvoljeno uznemiravanje životinja, branje biljaka, te bacanje otpada po okolišu.
 • Organizator zadržava pravo izmjene programa izleta prema uvjetima na terenu.
 • Tijekom izleta sudionik treba:
  • Skrbiti o svojoj sigurnosti i sigurnosti drugih planinara;
  • Postupati prema uputama glavnog vodiča;
  • Ponašati se u skladu s načelima planinarske etike;
  • Čuvati ugled planinarske udruge;
  • Biti odgovoran glavnom vodiču.
 • Svaki sudionik svojim pristupanjem izletu potvrđuje da je upoznat s uvjetima izleta te da ispunjavazdravstvene, fizičke i tehničke uvjete za sigurno sudjelovanje na izletu, da izletu pristupa na vlastitu odgovornost, da ima plaćenu članarinu Društvu, kao i da će se pridržavati plana izleta, uputa i odluka glavnog vodiča.
 • Vodič ne snosi odgovornost za osobu koja se samovoljno udalji od vođene skupine, bez njegova znanja ili protivno njegovoj uputi.