Nedjeljna priča od mora do Standara

Sivo nedjeljno jutro u Rapcu dočekalo je 20 tak planinara PD Pazinke. Cilj pohoda bio je vrh Standar (474mnv) i kružna staza koja kreće iz Rapca preko Standara do ruba Plominskog zaljeva i onda uz more do Ripende Kosi i natrag u Rabac.


Uspinjući se prema Standaru vrijeme se poboljšavalo, polako su se otvarali vidici prema Kvarneru i istočnoj obali Istre i pogled prema bonaci na moru.
Standar je jedna od točaka Istarskog planinarskog puta (IPP) i Labinskog planinarskog puta (LPP). Za lijepog vremena s vrha pruža se pogled prema Središnjoj Istri. Labinštini, Čepićkom polju, Plominskoj gori I masivu Učke.
Nakon vrha staza nas je vodila uz rub Plominskog zaljeva prema selu Ripenda Kosi, malog sela sa prekrasnim pogledom na cijeli Kvarner i otoke.
Kružnu stazu ukupne dužine od 17 km i relativnog uspona od 700 mnv napravili u pet sati ugodnog druženja.
Vodiči su bili Loredana Šperanda i Igor Gržinić.
Fotografije Dinko Gubić.