Očišćen i označen najteži prilaz Velikom Planiku – iz Mariškići

Najteži prilaz Velikom Planiku, najvišem vrhu Ćićarije na 1.257 metara nadmorske visine, – onaj iz sela Mariškići očistila je i popravila četa markacista iz Planinarskog društva „Pazinka“ 13. listopada 2018. u redovnoj akciji održavanja staza koje su ingerenciji tog društva.
Voditelj akcije je bio Vladimir Finderle, a uz njega akciji su sudjelovali Lea Bertoša, Alberto Jedrejčić, Albert Mikleuš, Elvis Smilović, Dušan Paćelat, Robert Juričić, Igor Gržinić i Denis Ivančić. Planinari su markirali i čistili stazu koja kreće iz sela Mariškići i groblja Gorenja Vas i crkvice Svete Marije prema Tenkovskom polju, te nastavlja dalje po šumskoj cesti koja se spaja na planinarski put koji ide iz Brgudca te se spaja na Istarski planinarski put koji vodi do prijevoja na koje se može uspeti na predivne vrhove Velikog i Malog Planika. Ukoliko se krene iz samog Lupoglava na uspon tada se prelazi taj dio puta za tri i pol sata hoda uz savladavanje 810 metara nadmorske visine, što mnogim planinarima služi i može služiti kao dobra priprema za veće visinske uspone.