Izvještaj sa planinarenja Rapskom transverzalom

Naziv izleta: Rapska transverzala

Datum održavanja pohoda: 13.-14. travnja 2024.

Vodiči: Estrelita Belušić (vodičkinja/pripravnica) i Sonja Levak (vodič/mentor)

Trajanje izleta; 2 dana

Vrsta prijevoza; osobni automobili

Polazak u 5,45 h iz Pazina (subota), povratak u 19,30 h (nedjelja)

Broj sudionika; 18

Kratki opis izleta; krenuli smo prema unaprijed razrađenom planu. Razvrstali smo se u pet auta i krenuli put Stinice. Vizure sa magistrale i prvi pogledi na otoke dali su naslutiti da će biti lijepo vrijeme. Sve je išlo prema planu te smo u 10,00 h krenuli iz Mundanija prema vrhu Kamenjak te nakon kraće pauze nastavili put Lopara. Temperatura zraka je bila izrazito visoka od 30-36 C pa je samo hodanje po zahtjevnoj kamenitoj stazi bilo još i teže. No unatoč svemu, svi smo sretno stigli do Lopara. Za drugi dan bilo je predviđeno hodanje od Mišnjaka do Kamenjaka. Obzirom na vremenske uvjete, zahtjevnost staze i iskustvo učesnika, odlučili smo napraviti dvije grupe. Tako je manja grupica krenula od Mišnjaka do Srednjaka i spustila se preko Sv. Damijana do Barbata a drugi dio ekipe hodao je uz  hladovini šume Dundo i posjetio grad Rab. Zahvaljujući našim šoferima koji su prevozili i odvozili grupice od ishodišta do polazišta, svi smo se našli zajedno na plaži Pudarica. Okupali smo se u čistoj, bistroj i ledenoj morskoj vodi, zasladili Rapskom tortom, te sretni i zadovoljni vratili se u Pazin.