Izvještaj sa planinarskog pohoda na Klek

Datum održavanja izleta: 14.1.2024.

Glavni vodič: Estrelita Belušić (pripravnik uz mentorstvo ostalih vodiča); Pomoćni vodiči: Igor Gržinić, Goran Kliman, Lea Bertoša, Sonja Levak, Alberto Jedrejčić, Loredana Šperanda. Priprema izleta:  Patricija Jedrejčić (prema programu izleta i vježbi Opće planinarske škole)

Kratki opis izleta: u odnosu na raspis izleta koji je objavljen deset dana prije realizacije izleta izmijenili su se uvjeti i mogućnosti održavanja izleta na predviđenim trasama pa se izlet prilagodio trenutnim uvjetima. Plan izleta bio je organizirati dvije grupe od kojih bi jedna krenula iz Vučić sela a druga iz Bjelskog. Obzirom da je u međuvremenu pao snijeg i da sudionici izleta (većinom tečajci OPŠ) nisu imali adekvatnu opremu, odlučilo se da će svi zajedno krenuti iz Bjelskog do doma na Kleku. Formirala se kolona te se u uvjetima snijega i leda stiglo do Doma na Kleku za  1 sat hoda. Radi sigurnosti planinara poslana je izvidnica za sam uspon na vršni greben Kleka. U izvidnicu su išli Goran Kliman, Damir Blažević i Mladen Nikšić. Utvrdili su da postoji opasnosti od odronjavanja siga i leda sa vršne stijene prema Kleku te da su na samom vrhu veliki udari vjetra, te ocijenili da pohod na vršni greben nije siguran. Sudionici pohoda odmorili su se u domu te nakon druženja i zagrijavanja spustili do autobusa koji ih je čekao u Bjelskom te odlučili pohod završiti razgledavanjem Đulinog ponora i Ogulina. Vratili su se u Pazin sretni, zadovoljni i veseli. Iz ovog pohoda tečajci su naučili da nije uvijek važno stići do samog vrha, već da treba poštivati prirodu i trenutne uvjete na stazi.